Wskazówki, które pomogą Ci inwestować na Giełdzie

Dobrze zastanów się nad tym co planujesz osiągnąć

Bardzo istotną kwestią jest określenie swojego indywidualnego horyzontu inwestycyjnego. Powinniśmy przemyśleć jaki jest nasz główny cel. Czy chcemy na przykład odkładać wszystkie pieniądze i gromadzić je sukcesywnie na emeryturę, czy za kilka lat chcemy wypłacić jakąś pule pieniędzy na przykład na egzotyczną podróż lub na nowy samochód. Na początku należy również się zastanowić jakie straty dopuszczamy, jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść. Zwiększenie wydajności przepływu kapitału to podstawowy cel rynku akcyjnego. Dzięki temu dopiero rozkręcające się firmy mają wystarczającą ilość funduszy na dalszy rozwój. Należy pamiętać, że szansa na zarobek to tylko efekt uboczny, który automatycznie łączy się z możliwością starty. Dlatego należy przemyśleć jakie ryzyko dopuszczamy, podczas inwestowania. Nie powinno się przeznaczać wszystkich swoich oszczędności do inwestowania, jeśli nie bierzemy pod uwagę ich całkowitej utraty. Niezbędne jest określenie jaką część swojego kapitału możemy stracić. Aby zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy nie należy inwestować w początkujące przedsiębiorstwa czy w takie, które mają już jakieś problemy finansowe. Jeśli ktoś preferuje pewniejsze zyski w dłuższym terminie to powinien inwestować w spółki, które posiadają ugruntowaną pozycję oraz w przeszłości wykazały wysokie wyniki finansowe. Natomiast dla osób, które preferują stopę zwrotu o wyższym wskaźniku powinny inwestować w spółki mniejszych firm, które wykazują się dużą możliwością rozwoju i które zaistniały na nowych rynkach.

Analiza spółek giełdowych

Kolejnym krokiem po ustaleniu swojego horyzontu inwestycyjnego i dopuszczalnej straty swojego kapitału jest kupno akcji. Natomiast, żeby wybrać właściwe akcje, które potencjalnie dadzą największy i najpewniejszy zysk, należy najpierw poprzedzić to dokładną i rzetelną analizą. Istnieje wiele sposobów na analizę spółek giełdowych. Jedną z najpopularniejszych metod jest analiza techniczna. Opiera ona się na analizie poprzednich zdarzeń, dzięki czemu stara się przewidzieć jakie będą kolejne zachowania kursu danej akcji. Jest ona używana w płynnych rynkach.  Kolejną popularną metodą  jest analiza fundamentalna.  Wykorzystuje ona perspektywę całej gospodarki oraz wyniki finansowe danej spółki. Powyższe metody analizy spółek giełdowych mają zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników. Każdy indywidualnie musi określić, którą z tych analiz woli się posługiwać, dzięki której osiąga lepsze efekty, ponosi mniejsze straty itd. Jak na razie nie ma odpowiedzi na to, która z tych analiz jest skuteczniejsza. Oprócz wymienionych analiz można również posługiwać się tymi, udostępnianymi publicznie. Biura maklerskie jak i eksperci  przygotowują rekomendację takich analiz. Jednak najlepiej jest dobrać indywidualnie rodzaj analizy do swoich potrzeb.

Nie podejmuj pochopnych decyzji

Jeśli już dokonaliśmy analizy i dokonaliśmy zakupu akcji, to należy pamiętać o kolejnych kilku kwestiach. Duża zmienność to cecha charakterystyczna rynków akcyjnych. Dlatego należy zachować spokój podczas ruchów na giełdzie.  Podczas nieprzewidzianych reakcji na rynku należy przede wszystkim unikać nieprzemyślanych decyzji, ponieważ zdecydowana większość z inwestycji ma charakter długoterminowy. Doświadczeni inwestorzy podkreślają znaczenie psychologii  w drodze do sukcesu inwestycyjnego.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Około 70 % rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD, co wynika ze statystyk wybranych Brokerów. Powinieneś się zastanowić, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie oraz podczas nagrań video nie stanowią oferty (w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny) sprzedaży lub kupna instrumentów finansowych ani też nie stanowią porady inwestycyjnej, analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowym. Inforamcje w serwisie nie są też wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty. Wydarzenie jest przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia zainteresowanych inwestowaniem w produkty finansowe wysokiego ryzyka. Pamiętaj, że te produkty mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów