Teoria Fal Elliota

Ralph Elliott wyszedł z założenia, że ruchy na rynku przyjmują postać pięciu fal, które mają sprecyzowaną strukturę. Spomiędzy tych fal, trzy wyznaczają główny kierunek rynku (są to fale impulsu). Oznaczone są one jako 1, 3 oraz 5. Posiadają one strukturę pięciofalową. Pozostałe fale oznaczone jako 2 i 4 są rozbieżne z trendem dominującym – są to fale korygujące, które posiadają strukturę trzyfalową. Osiem fal jest to pełny cykl, który zawiera dwie odrębne fazy, czyli fazę impulsu oraz fazę korygującą. Na początku występuje pięć wzrostowych fal impulsu, natomiast po ich zakończeniu pojawiają się trzy fale spadkowe. Te trzy fale stanowią korektę wcześniejszego ruchu. Efektem tego jest rozpoczęcie następnego cyklu wyższego stopnia. Cała struktura tego rynku bazuje na tym, że dwie fale określonego stopnia rozdzielają się na osiem fal kolejnego, niższego stopnia. Te osiem fal dzielą się, w ten sam sposób na trzydzieści cztery fale, następnego, jeszcze niższego stopnia. Całkowity cykl rynkowy składa się z 144 fal, z czego 89 stanowią fale impulsu, natomiast 55 to fale korekty. Niestety nie jest to takie proste do dopasowania tego schematu, do faktycznego rynku.

Fale impulsu:

Pierwsza fala wyraża oczekiwania inwestorów, którzy mają nadzieję, że panujący trend ulegnie odwróceniu. Jednak część z nich twierdzi, że jest to tylko i wyłącznie korekta obecnie panującego trendu. Jest pierwszym odbiciem po mocnym ruchu, które prędko się kończy i pojawiają się spadki. Druga fala prezentuje przemijającą nadzieję. Po wcześniejszych wzrostach, zaczynają występować spadki. Wśród większości inwestorów dominuje rezygnacja. Okazuje się jednak, że ta fala jest tylko korektą pierwszej fali. Kurs nie zdoła wywołać jeszcze niższego dołka cenowego, dzięki temu ceny powtórnie zaczynają rosnąć. Trzecia fala to fala symbolizująca zdecydowanie wśród inwestorów, którzy zajęli długie pozycje. Jest to przeważnie najsilniejsza fala spośród wszystkich fal. Na rynku uwidacznia się wyraźny popyt, dodatkowo dołączają nowi inwestorzy do trendu. Ponadto następuje stop loss’ów z wierzchołka końca pierwszej fali. Czwarta fala studzi zapał inwestorów. Prezentuje realizację zysków tych inwestorów, którzy zdecydowali się wejść na rynek we wcześniejszych falach. Ukazuje się niepewność, co do dalszego kierunku trendu. Piąta fala symbolizuje zachłanność. Na rynku panuje duży entuzjazm, przez co dołączają nowe osoby, które mają nadzieję na kontynuację wzrostów. Ta fala to ostatnia szansa na zdobycie zysku zgodnie z aktualnym trendem. Gdy zabraknie już osób, które chcą kupić po tych wyższych cenach, nadchodzą szybkie spadki.

Korekty:

Pierwsza fala korekty, zależy od charakteru fali piątej (może być spokojna lub bardzo burzliwa). Korekcyjna fala spadków może być myląca. Wprowadza w błąd inwestorów, że poprzedni trend jest nadal aktualny. Natomiast cena nie przebija wierzchołka piątej fali. Podaż pojawia się na rynku. Wiara w dalsze zwyżki pryska jak bańka mydlana. Następuje zwątpienie i lęk przed kolejnymi spadkami. Występuje ciąg dalszy w spadkach cen.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Około 70 % rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD, co wynika ze statystyk wybranych Brokerów. Powinieneś się zastanowić, czy rozumiesz, jak działają CFD i czy możesz sobie pozwolić na podjęcie wysokiego ryzyka utraty pieniędzy. Informujemy, że treści zaprezentowane w niniejszym serwisie oraz podczas nagrań video nie stanowią oferty (w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny) sprzedaży lub kupna instrumentów finansowych ani też nie stanowią porady inwestycyjnej, analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowym. Inforamcje w serwisie nie są też wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja lub strategia jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Treści te mają charakter informacyjny i przygotowane zostały z należytą starannością oraz w oparciu o najlepszą wiedzę ich autorów. Autorzy oraz właściciele niniejszego serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym serwisie, a w szczególności za wynikłe z nich straty. Wydarzenie jest przeznaczone dla osób powyżej 18 roku życia zainteresowanych inwestowaniem w produkty finansowe wysokiego ryzyka. Pamiętaj, że te produkty mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów